پلاتوهنر

جشنواره فیلم و عکس «پنج» ثبت جهانی شد

جشنواره عکس پنج

به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی جشنواره بین المللی عکس و فیلم پنج، فرید حامدی عضو شورای سیاست‌ گذاری جشنواره و دبیر بخش فیلم گفت: این جشنواره با محوریت عکاسی و بررسی آثار عکاسان پیش از این

به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی جشنواره بین المللی عکس و فیلم پنج، فرید حامدی عضو شورای سیاست‌ گذاری جشنواره و دبیر بخش فیلم گفت: این جشنواره با محوریت عکاسی و بررسی آثار عکاسان پیش از این هم بین المللی بود و از کشورهای مختلفی شرکت کننده و داور با آن همکاری می‌کردند. اکنون بخش فیلم هم به آن اضافه شده است. در بیشتر کشورها جشنواره ها و رقابت‌های فرهنگی بزرگ و کوچکی برگزار می‌شود که هنرمندان سراسر جهان برای رقابت به آن‌ها رجوع می کنند. وقتی می گوییم جشنواره ای بین المللی است باید دارای استاندارهای تعریف شده ای باشد.

عضو شورای سیاست گذاری جشنواره بین المللی عکس و فیلم “پنج” در ادامه بیان کرد: به عنوان مثال رقابت های سینمای کن یا ونیز یا برلین پذیرای هزاران اثر از سرتاسر دنیا است و تعدادی را از بین آن‌ها انتخاب می کند و داوری در رده بالا و خبرهایی که سراسر جهان را پوشش می دهد. ما نمی توانیم از چهار یا پنج کشور کوچک آثاری را دریافت کنیم و با اهدای یک تندیس ادعای بین المللی بودن داشته باشیم. نکته مهمی که باید به آن اشاره شود هر جشنواره‌ای اعتبار و بزرگی خود را با حضور هنرمندان بزرگ و برجسته به دست می‌آورد نه اینکه خود ادعای بزرگ بودن و تاثیرگذار بودن را داشته باشد و حتی یک نام بزرگ در آن دیده نشود.

وی افزود: در جامعه هنری بنا بر دیدگاه اساتید دانشگاهی، علمی، نویسندگان و صاحب نظران یک عکس می تواند از یک فیلم تاثیرگذارتر باشد. از این رو جشنواره عکس “پنج” در سال‌های گذشته به رسالت خود کاملا پایبند بوده و کار خود را انجام داده است. اکنون تصمیم بر آن شد تا بخش فیلم هم به آن اضافه شود چرا که سینما با محوریت تولید آثار هنری محض، وامدار ادبیات و به نوعی عکاسی است. چه بهتر که جای یک فریم عکس روی دیوار، در یک ثانیه، بیست و چهار فریم عکس را با سرعت ببینیم. البته با تکنولوژی امروز تا چند هزار فریم هم در ثانیه امکان پذیر است.

دبیر بخش فیلم جشنواره بین المللی فیلم و عکس “پنج” خاطرنشان کرد: دبیر جشنواره مهدی شادی زاده تصمیم داشت تا این بخش در جشنواره با محوریت فیلم های کوتاه و یا ویدئو آرت راه اندازی شود. من هم پیشنهاد دادم تا آن را به عنوان یک جریان بین المللی وارد عرصه جهانی کنیم زیرا این گفت و گو برای هنرمند ایرانی و این مشاهدات برای هنرمندان بین المللی واجب است. ما در ایران نکات بسیار مهمی را داریم که می توان به آن پرداخته شود نه که تا اکنون نشده، بلکه گسترده تر به آن نگاه کنیم. موضوعاتی مانند جنگ، جایگاه زن در جامعه ایران و … مسائلی هستند که می توان به خوبی به آن پرداخت. این جشنواره محلی مناسب است تا آثار هنرمندان ایران در یک جشنواره داخلی و بین المللی دیده شود.

وی تاکید کرد: ما این جشنواره را به ثبت جهانی رساندیم و اکنون در دسترس تمام عکاسان و فیلم سازان جهان است. در بزرگترین وبگاه رسمی جهان “فیلم فری وی” صفحه رسمی جشنواره با اطلاعات کامل موجود است و به زودی فراخوان رسمی و بین المللی خود را منتشر خواهد کرد در نتیجه منتظر ثبت نام هنرمندان در حوزه عکس و فیلم خواهیم بود. در بیانیه ما ذکر شده که تنها آثاری پذیرفته خواهد شد که به نوعی به پیشرفت جامعه و جایگاه انسان کمک کند. به گونه ای آثار ارسالی باید در راستای تعالی جایگاه انسان و دفاع از ارزش های والای او باشد. تمرکز این جشنواره مشخص و ثبت شده است. آثار کمدی یا انیمیشن یا تعداد دیگری سبک را نمی پذیریم و تمام این موارد به صورت رسمی در صفحه ثبت نام جشنواره آمده است.

این هنرمند درباره موفقیت این جشنواره در بین هنرمندان جهان در پایان گفت: این موضوع به شرایط بسیاری بستگی دارد. از ابتدا همه آن‌ها را دیده ایم و می شناسیم. من در بیش از چهل کشور به عنوان کارگردان یا آهنگساز فعالیت داشته ام. با قوانین آن‌ها و فرم‌های رایج، آشنا هستم. اگر اصالت این جشنواره حفظ شود و یاران، یاری کنند در چند سال آتی بی شک قطب مطرحی برای ارائه آثار هنری خواهد بود. در سال‌های گذشته فیلم سازان و عکاسان ما عمده اعتبار خود را به دلیل دریافت جایزه از جشنواره های خارجی به دست می آوردند و این موضوع جامعه هنری را دچار چند دستگی کرده است. جشنواره فیلم و عکس پنج محک جدی برای نشان دادن درست از غلط خواهد بود و با احترام به نظرات دیگران راه و روش خود را دارد.

عوامل این جشنواره عبارتند از: اعضای شورای سیاست گذاری: لیلی گلستان، فرید حامدی، علیرضا شادی زاده، غزاله سعادتی، مهدی شادی زاده. موسس: مهدی شادی زاده و علیرضا شادی زاده، دبیر: مهدی شادی زاده، مشاور رسانه: غزاله سعادتی.

https://didhonar.ir/?p=43172