پلاتوهنر

گفت‌وگو با دبیر بخش رادیوتئاتر چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر؛

اولویت اصلی انتخاب آثار، کیفیت آن‌ها بود

به گزارش پلاتوهنر به نقل از تسنیم، امین رهبر، دبیر بخش رادیو تئاتر چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر است که از امروز (بیست‌وهفتم) تا سی‌ام دی با حضور یازده اثر نمایشی در تالار سایه و مشاهیر تئاترشهر برگزار خواهد شد.

به گزارش پلاتوهنر به نقل از تسنیم، امین رهبر، دبیر بخش رادیو تئاتر چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر است که از امروز (بیست‌وهفتم) تا سی‌ام دی با حضور یازده اثر نمایشی در تالار سایه و مشاهیر تئاترشهر برگزار خواهد شد.

امین رهبر درباره این بخش از جشنواره گفت: پس از انتشار فراخوان، 95 اثر به دبیرخانه ارسال شد که از این میان 11 اثر به انتخاب فریبا متخصص، نادر برهانی‌مرند و شهریار کرمی برای حضور در بخش رادیوتئاتر انتخاب شدند.

او ادامه داد: هشت اثر از مراکز استان و سه اثر از تهران برای این بخش از جشنواره معرفی شدند. یکی از آثار انتخاب شده، برگزیده بیست‌ویکمین جشنواره نمایش‌های آیینی-سنتی بود که البته پس از بررسی هیئت انتخاب در فهرست اجرا قرار گرفت.

دبیر بخش رادیوتئاتر با اشاره به محتوای آثار حاضر در این بخش ادامه داد: کارها از نظر محتوا با شعار جشنواره همخوان هستند اما لازمه و اولویت اصلی انتخاب آن‌ها، کیفیت‌شان بود.

رهبر با بیان اینکه نمایش رادیویی تلفیق دو مدیوم نمایش رادیویی و نمایش است، توضیح داد: صداپایگی و عنصر صدا نسبت به دیگر عناصر نمایش در این گونه نمایشی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

او افزود: ما اگر تلفیقی بین رادیو و تئاتر انجام می‌دهیم و مدیومی جدید ابداع می‌کنیم، برای جذب بیشتر مخاطب است؛ اما در این ابداع، عنصر صداپایگی است که اهمیت دارد. ممکن است این عنصر بیشترین بخش یک اثر را در بر بگیرد و ممکن است کمترین بخش آن باشد.

دبیر بخش رادیوتئاتر جشنواره همچنین گفت: ما در این گونه نمایشی می‌توانیم از بُعد صدا به همراه میزانسن‌های بصری استفاده‌های بهینه‌تری داشته باشیم.

او توضیح داد: در حال حاضر تعریف واحدی در مورد رادیوتئاتر وجود ندارد؛ چون کارهای پژوهشی در این راستا انجام نشده است و جوامع علمی هنوز به سمت این هنر گرایش چندانی ندارند.

امین رهبر در پایان گفت: خوشبختانه اقبال مخاطبان از این گونه نمایشی باعث تداوم و حضور مستمر آن طی سال‌های گذشته شده است و امیدواریم امسال نیز این استقبال ادامه داشته باشد.

چهل‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با ریاست کاظم نظری و دبیری مهدی حامدسقایان، از 27 دی تا 12 بهمن 1402 در تهران برگزار خواهد شد.

https://didhonar.ir/?p=40456