پلاتوهنر

محمد خزاعی بیان کرد؛

طرح اصلاح برآورد تولید آثار مستند ضروری است

طرح اصلاح برآورد تولید آثار مستند ضروری است

به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور خواستار ارائه راهکارهای تازه جهت افزایش منابع و بودجه تولید آثار مستند برای سال آینده شد. در پی

به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور خواستار ارائه راهکارهای تازه جهت افزایش منابع و بودجه تولید آثار مستند برای سال آینده شد.

در پی برگزاری موفق هفدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت و شروع فصل تازه تولیدات سینمای مستند و نیاز آینده این سینما و درخواست‌های مطرح شده مستندسازان در اختتامیه جشنواره سینما حقیقت؛ رئیس سازمان سینمایی طی نامه‌ای به محمد حمیدی مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و پویانمایی خواستار ارائه طرحی جامع برای افزایش بودجه تولیدات سینمای مستند با هدف ایجاد تحول و افزایش کمی و کیفی آثار مستند در سال 1403 شد.

در این نامه آمده است:

جناب آقای محمد حمیدی مقدم

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و پویانمایی

سلام علیکم

احتراما نظر به برگزاری موفق و باشکوه هفدهمین جشنواره بین‌المللی مستند ایران( سینما حقیقت)، ضمن تشکر از جنابعالی و همکاران خدوم آن مرکز؛ برای ادامه مسیر و آینده این حوزه و تحقق فراگیرتر طرح جامع تحول سینمای مستند و تجربی بر اساس کلان برنامه‌های ابلاغ شده این مرکز موارد زیر ضروری است:

1 – جهت تداوم روند کیفی دوساله لازم است با تدابیری موثر و هوشمندانه، برای اعتلای بیشتر جایگاه مستندسازی با نخبگان و فعالان این حوزه، در خصوص شناسایی راهکارهای تازه برای حل اساسی‌تر معضلات مبتلابه و دست و پاگیر بویژه، در زمینه محدودیت منابع و پشتوانه‌های اقتصادی سینمای مستند همفکری و مشورت صورت گیرد.

2 – «نظام‌مسئله» جدید مرکز که مبتنی بر الزامات و نیازهای ضروری جامعه و عطف به گفتمان و مسیر مشخص شده در سیاست‌های کلان سازمان سینمایی در این حوزه تخصصی تدوین و ابلاغ شده، عملیاتی شود.

3 – با توجه به نگاه حمایتی جناب آقای دکتر اسماعیلی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و عزم و اهتمام مضاعف ایشان در تامین درخواست‌ها و پیگیری‌های سازمان سینمایی برای افزایش بودجه سینمای مستند در چشم‌انداز سال آینده، شایسته است نیازها و چالش‌های این عرصه بازنگری و احصاء شود.

4 – نظر به تورم و افزایش نرخ تولید فیلم مستند در شرایط فعلی به نظر می‌رسد اصلاح ساختار برآورد تولید فیلم مستند اجتناب‌ناپذیر باشد؛ از این رو، انتظار می‌رود با توجه به دغدغه‌های مطرح شده برخی مستندسازان در اختتامیه جشنواره سینماحقیقت، شیوه‌های جدید و کارآمد جذب منابع، تسهیل فرآیند تولید و توسعه زمینه‌های مشارکت ملی فراهم شود.

5 – از آن جایی که هیات‌ محترم وزیران با تصویب آیین‌نامه‌ای، دستگاه‌های اجرایی را به مستندنگاری سینمایی طرح‌ها و پروژه‌های کشور ملزم کرده، شایسته است به‌منظور رونق زمینه‌های کسب و کار و اشتغال جامعه مستندسازان از ظرفیت‌های این طرح استفاده شود تا بسترهای توسعه اشتغال، شکوفایی و پویایی سینمای مستند افزایش یابد.

6 – امید است با ملحوظ داشتن نکات فوق الذکر در جهت اتخاذ ساز وکاری هدفمند و راهبردی برای «ترسیم افق پیش روی این جریان مهم و اثرگذار سینمایی»، «افزایش کمی و کیفی تولیدات» و «ارتقای منابع، اعتبارات و سطح بندی حرفه ای تر برآوردهای ساخت آثار» بیش از گذشته شاهد تداوم روند رو به رشد، رویش‌های تازه و اعتلای سینمای مستند باشیم.

https://didhonar.ir/?p=39277