پلاتوهنر

دیده شدن استعدادهای جدید در جشنواره آموزشگاه‌های آزاد سینمایی

به گزارش پلاتو هنر، نشست خبری دومین جشنواره آموزشگاه‌های آزاد رسانه‌ای صبح امروز ۲۱ آبان ماه با حضور قادر آشنا، معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی و مهدی شفیعی، دبیر جشنواره و مدیر کل دفتر مطالعات، توسعه دانش و

به گزارش پلاتو هنر، نشست خبری دومین جشنواره آموزشگاه‌های آزاد رسانه‌ای صبح امروز ۲۱ آبان ماه با حضور قادر آشنا، معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی و مهدی شفیعی، دبیر جشنواره و مدیر کل دفتر مطالعات، توسعه دانش و مهارت‌های سینمایی، مدیران آموزشگاه‌های آزاد سینمایی و اهالی رسانه در موزه سینما برگزار شد.

قادر آشنا، معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی در این نشست گفت: از همان اولین روزهای ورودم به سازمان سینمایی جلسه‌ای با مدیران آموزشگاه‌های سراسر کشور داشتیم که این مدیران، چند خواسته از سازمان سینمایی داشتند. یکی از آن خواسته‌ها برگزاری مجدد جشنواره آموزشگاه‌های آزاد سینمایی بود که آخرین بار 10 سال پیش برگزار شد.

وی افزود: در حال حاضر 355 آموزشگاه آزاد سینمایی در سراسر کشور فعالیت‌ می‌کنند که از این تعداد 111 آموزشگاه در تهران است. این آموزشگاه‌ها هنرمندانی تربیت می‌کنند که وارد جامعه می‌شوند و نیاز است این استعدادهای آنها دیده شود و محلی برای عرضه استعدادها داشته‌ باشند. این جشنواره می‌تواند بخشی از این نیاز را برطرف کند.

آشنا با اشاره به اهمیت‌ برگزاری این جشنواره گفت: برنامه‌ برگزاری این جشنواره در سال 1402 با رئیس سازمان سینمایی مطرح شد. این موضوع از آن جهت اهمیت پیدا می‌کند که هنرمندان باید آثار و فعالیت‌های یکدیگر را رصد کنند. به نظرم این جشنواره می‌تواند محلی برای دیده شدن استعدادها و شناسایی آنها باشد تا نسل جدید وارد چرخه سینما شود. هرچند دانشگاه‌ها وظیفه آموزش دارند، آموزشگاه‌های سینمایی در کنار دانشگاه‌ها وظیفه آموزش دارند تا فرصت برای فعالیت همه هنرمندان را فراهم کند و این هنرمندان‌ می‌توانند در جشنواره حضور پیدا کنند. خوشحالیم در برگزاری این جشنواره با استقبال آموزشگاه‌های آزاد سینمایی روبه‌رو شدیم. امیدوارم جشنواره خوبی در پیش‌رو داشته باشیم و در برنامه سازمان سینمایی بماند و فرصتی فراهم شود که مردم و هنرمندان این آثار را ببینند.

استعدادهای فوق‌العاده‌ای در جشنواره حضور دارند

در ادامه این نشست، مهدی شفیعی، دبیر این جشنواره گفت: با مشورت مدیران آموزشگاه‌های آزاد سنمایی چهار رشته اصلی در فراخوان این جشنواره تعیین شد؛ رشته تولید فیلم‌های کوتاه، فیلمنامه‌نویسی، عکاسی و بازیگری که در آموزشگاه‌ها تدریس می‌شوند. از این چهار رشته مجموعا 710 نفر از هنرجویان آموزشگاه‌های آزاد سینمایی آثار ارسال کردند. این آثار در مجموع 1255 اثر بود. در رشته بازیگری 597  اثر به صورت اجراهای مونولوگ تصویربرداری شد. در بخش فیلم کوتاه 250 اثر به جشنواره رسید. در رشته عکاسی نیز 229 اثر و بخش فیلمنامه 179 اثر به دبیرخانه رسید. هیأت‌های انتخاب کار خود را آغاز کردند و در ایام جشنواره که 30 آبان تا 2 آذر در محل موزه سینما برگزار می‌شود، شاهد نمایشگاهی از 35 اثر برتر عکاسی آثار برتر خواهیم بود و در اختتامیه از برگزیدگان تقدیر می‌شود.

وی ادامه داد: در رشته فیلم کوتاه آثار درخور و قابل تاملی به جشنواره رسید که بیشتر زمان برد. خروجی این بخش تا سه‌شنبه مشخص خواهد شد و شاهد 30 اثر خواهیم بود که در اختتامیه از آنها تقدیر خواهد شد. در بخش فیلمنامه‌نویسی نیز آثار ارزشمندی به جشنواره رسید و بسیار امیدبخش بود.

شفیعی بیان کرد: بخشی که برای من جذاب بود نوع برگزاری شاخه بازیگری بود. استعدادهای فوق‌العاده‌ای در این جشنواره شرکت کردند. سینمای ما به چهره‌های زیادی نیاز دارد که انتخاب از میان آنها راحت نبود. از آموزشگاه‌های شهرستان‌ها  600 اثر به جشنواره رسید که  75 اثر نهایی شد و قرار شد در موزه سینما محلی در اختیار آنها قرار بگیرد و داوران اجراهای آنها را ببینند. از شرکت‌کنندگان 60 نفر آقا و خانم و 15 نفر کودک و نوجوان هستند که هیأت انتخاب کار آنها را قضاوت می‌کنند.

وی ادامه داد: بخش جنبی این جشنواره نیز با موضوع “غزه و روایت مظلومیت” برگزار خواهد شد که در این بخش 30 اثر در شاخه های انیمیشن، عکاسی و دلنوشته¬خوانی( گویندگی) به دبیرخانه جشنواره رسیده است و مورد داوری قرار خواهند گرفت. با توجه به حضور هنرجویان مدیران مختلف آموزشگاه نشست‌های تخصصی نیز برنامه‌ریزی شده و به عنوان بخش جنبی جشنواره برای تقویت دانش هنرجویان در حوزه‌های کلان فرهنگی و تخصصی برگزار می‌شود.

وی همچنین  اشاره کرد تعداد بانوان شرکت‌کننده در این جشنواره از آقایان بیشتر است؛ 385 خانم و 325 آقا در این دوره شرکت کردند. این دوره از جشنواره بعد از آخرین دوره که در دهه نود برگزار شد، کار خود را مجددا از سر گرفته است و امیدواریم آغازی برای رویداد مستمر و مدام باشد و در این جشنواره شاهد همکاری خوب با موزه سینما در ایام جشنواره خواهیم بود. یکی از مباحثی که مطرح شد، رتبه‌بندی آموزرشگاه‌های آزاد سینمایی است. پژوهش کاملی در گذشته انجام شده بود که اطلاعاتش در دو سه ماه اخیر به‌روز شد. مجموع این رویداد منجر به رتبه‌بندی آموزشگاه‌ها خواهد شد که در سیاست‌های سازمان سینمایی تعریف شده است.

وی تصریح کرد: همچنین بحث سامان‌دهی طرح درس آموزرشگاه‌ها نیز مطرح است. جایگاه آموزشگاه‌های سینمایی در حوزه تربیت نیرو در سیستم سینما مهم است. بر مبنای پژوهش‌هایی که در گذشته انجام شده بود در حال نهایی شدن طرح درس آموزشگاه‌های آزاد سینمایی در سازمان سینمایی هستیم. همچنین کارت صلاحیت مدرسان نیز در دستور کار دفتر مطالعات بود که اجرایی شده و شورای تخصصی در این راستا در سازمان سینمایی شکل گرفته است و بر اساس شتخصه های موجود برای مدرسان کارت‌های صلاحیت مدرسان صادر می گردد. تشکیل صنف و فعال کردن مجدد آن با مدیریت مدیران آموزشگاه‌ها انجام می‌شود که امیدواریم بعد از جشنواره آن را به ثمر برسانیم.

در پایان این مراسم از پوستر دومین جشنواره آموزشگاه‌های آزاد سینمایی رونمایی شد.

دومین جشنواره سراسری آموزشگاه‌های آزاد سینمایی به دبیری مهدی شفیعی و با حمایت  معاونت توسعه فناوری و مطالعات سازمان امور سينمايي و سمعی بصری  و همکاری موزه سینما ۳۰ آبان لغایت ۳ آذر ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

https://didhonar.ir/?p=35661