پلاتوهنر

پس از 19 سال خبری از جشن تصویر سال نیست

به گزارش پلاتو هنر، جشن تصویر سال بزرگ‌ترین گردهمایی تصویری در ایران است که در بخش خصوصی برگزار می‌شود. این رویداد هنری از سال 1383 توسط مجله تصویر هرساله در اسفندماه در تمام فضاهای نمایشگاهی خانه هنرمندان در چهار رشته

به گزارش پلاتو هنر، جشن تصویر سال بزرگ‌ترین گردهمایی تصویری در ایران است که در بخش خصوصی برگزار می‌شود.

این رویداد هنری از سال 1383 توسط مجله تصویر هرساله در اسفندماه در تمام فضاهای نمایشگاهی خانه هنرمندان در چهار رشته عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم برگزار می‌شود.

سیف اله صمدیان عکاس پیشکسوت، بنیان‌گذار و دبیر جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر از سال ۱۳۸۳ است.

ماهنامه تصویر از دی‌ماه ۱۳۷۱، توسط سیف‌اله صمدیان به‌عنوان صاحب امتیاز و سردبیر و با همکاری زنده‌یاد مرتضی ممیز و محمود کلاری به‌عنوان نشریه تخصصی هنرهای تصویری در ایران راه‌اندازي و تا سال ۱۳۸۱ به‌صورت ماهنامه منتشر شد.

فراخوان شرکت در این رویداد هنری هرساله پاییز منتشر و خود جشنواره در اواخر اسفندماه برگزار می‌شد. اما پاییز امسال خبری از فراخوان جشن تصویر سال نبود درنتیجه بیستمین سالگرد جشن تصویر سال، اسفندماه 1400 برگزار نمی‌شود.

این رویداد هنری در این 19 سال بدون وقفه میزبان مخاطبان و علاقه‌مندان به هنر بوده است.

این جشنواره در بخش‌های زیر به صورت ثابت برگزار می‌شود:

بخش عكس

در اين بخش آثار برگزيده عكاسان در رشته‌های خبری، مستند اجتماعی، ورزشی، هنر و هنرمندان و نگاهی دیگر (خلاقه) به‌همراه بخش ویژه هر سال ارائه مي‌شود.

بخش گرافیک و کاریکاتور

دو بخش گرافیک و کاریکاتور هرسال با موضوع آزاد و با شركت هنرمندان شاخص و شناخته‌ شده‌ي در اين زمينه برگزار می‌شود. در اين بخش آثار جوانان زیر ۲۵ سال نیز با نظر هیات داوری معرفی شده ازسوي انجمن‌هاي مربوطه و گروه‌های آزاد کاریکاتور انتخاب و به نمایشگاه راه مي‌يابند.

جشنواره فیلم تصویر

جشنواره فیلم تصویر، هم‌زمان با نمایشگاه تصویر سال، در سالن‌هاي بتهوون و ناصري خانه هنرمندان ايران برگزار می‌شود.

کلیه‌ی فیلم‌های غیرتجاری شامل فیلم‌های مستند، کوتاه داستانی، تجربی، انیمیشن، ویدئو آرت و فیلم‌های مربوط به زندگی و آثار هنرمندان و نیز پشت صحنه کار آن‌ها که از خلاقیت هنری برخوردار باشند، در این جشنواره عرضه مي‌شوند.

جایزه‌ ویژه جوانان زیر ۲۵ سال:

همواره یکی از ویژگی‌های برجسته گردهم‌آیی بزرگ تصویر سال غیررقابتی بودن آن بوده است. با اين حال در در ادامه رویکرد ویژه به جوانان، جایزه جوانان زیر ۲۵ سال به‌یاد و نام محسن رسول‌اف – هنرمند جوانی که سال ۸۷ در سانحه سقوط هواپیما درگذشت – در رشته‌های عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم، از طریق آرای هيات داوری خاص هر رشته اهدا مي‌شود. این جایزه به‌منظور شناسایی و تشویق استعدادهای جوان کشور، در رشته‌های مختلف هنرهای تصویری درنظر گرفته شده است.

تعداد هنرمندان شركت كننده در دوره‌هاي مختلف با سير صعودي قابل توجهي همراه بوده است به نحوي كه اين تعداد، از نخستین دوره‌ برگزاری به‌ترتیب  با ۱۶۰، ۲۲۰، ۲۷۰، ۳۵۰، ۵۵۰ ، ۱۳۹۰، ۱۶۰۰ٰ، ۲۵۰۰، ۲۷۰۰، ۲۹۰۰،  هنرمند در سیزدهمین گردهم‌آیی بزرگ تصویر سال به بیش از سه هزار نفر رسید.

https://didhonar.ir/?p=13699