پلاتوهنر

بزرگداشت حکیم نظامی با اکران 2 فیلم سینمایی

به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی هنرهای معاصر تهران موزه، بزرگداشت حیکم نظامی با نمایش فیلم های «ایران سرای من است » و «مردی بدون سایه» همراه با نشست های تخصصی «رو در رو با هنرمندان تجسمی»

به گزارش پلاتو هنر به نقل از روابط عمومی هنرهای معاصر تهران موزه، بزرگداشت حیکم نظامی با نمایش فیلم های «ایران سرای من است » و «مردی بدون سایه» همراه با نشست های تخصصی «رو در رو با هنرمندان تجسمی» و سخنرانی فریده گلبو رمان نویس به مدت چهار روز در فاصله ۱۴ تا ۲۰ اسفندماه ساعت ۱۵ در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می شود.

در نخستین روز بزرگداشت حکیم نظامی یکشنبه ۱۴ اسفند ساعت ۱۵، فیلم سینمایی «ایران سرای من است» به کارگردانی پرویز کیمیاوی و تهیه کنندگی زنده یاد محمد رضا سرهنگی محصول سال ۱۳۷۷ به مدت ۹۰ دقیقه به نمایش در می آید. فیلم درباره سهراب، نویسنده جوان کرمانی است که در تدارک تألیف کتابی درباره تاریخ شعر کهن ایران است و برای دریافت مجوز چاپ کتابش در راه تهران در کویر گم می‌شود. در راه با شخصیت‌های عجیبی آشنا می‌شود و شاعران قدیمی از جمله نظامی در برابر او ظاهر می‌شوند. عاقبت از طریق قنات‌های خشک کویر از راهروهای متروی تهران سر درمی‌آورد.

فیلم مردی بدون سایه به کارگردانی و تهیه کنندگی علیرضا رییسیان محصول سال ۱۳۹۷ به مدت ۹۰ دقیقه، دوشنبه ۱۵ اسفندماه ساعت ۱۵ به نمایش در می آید. این فیلم در ایران و اسپانیا فیلمبرداری شده‌ است. در واقع قصه فیلم با الهام از داستان «ماهان كوشيار» نظامي و حكايت «زن پارسا» عطار نيشابوري نوشته شده و داستان مردي را روايت مي‌كند كه بر اثر يك ‌سري اتفاقات تلخ دچار خشونت ناگهاني مي‌شود.

سخنرانی فریده گلبو با موضوع «جایگاه نظامی در ادبیات کلاسیک فارسی » در سومین روز بزرگداشت حکیم نظامی سه شنبه ۱۶ اسفند ساعت ۱۵ برگزار می شود.

فریده گلبو رمان نویس است و آثاری از شاعران از جمله لیلی و مجنون، خسرو و شیرین و هفت پیکر نظامی را به نثر درآورده است.

همچنین روز شنبه ۲۰ اسفند نشست تخصصی رو در رو با هنرمندان تجسمی با موضوع «نظامی در آثار هنر معاصر» برگزار می شود.

علاقه‌مندان برای دیدن فیلم و حضور در نشست های تخصصی می‌توانند، در روزهای اعلام شده (۱۴ تا ۱۶ و ۲۰ اسفندماه) ساعت ۱۵ به خیابان کارگرشمالی، جنب پارک لاله، سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران مراجعه کنند.

https://didhonar.ir/?p=13524