پلاتوهنر

آثار کاریکاتوریست‌های جهان در «خنده‌آفرینان» ارائه می‌شود

به گزارش پلاتو هنر، پانزدهمین جشنواره تجسمی فجر 7 بهمن ماه افتتاح شد و تا 28 بهمن در موسسه فرهنگی – هنری صبا برپا است. محمدحسین نیرومند داور بخش کارتون و کاریکاتور پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در گفتگو با

به گزارش پلاتو هنر، پانزدهمین جشنواره تجسمی فجر 7 بهمن ماه افتتاح شد و تا 28 بهمن در موسسه فرهنگی – هنری صبا برپا است.

محمدحسین نیرومند داور بخش کارتون و کاریکاتور پانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در گفتگو با خبرنگار پلاتو هنر عنوان کرد: مهم‌ترین ویژگی جشنواره امسال این است که ما در نمایشگاهی با عنوان «خنده‌آفرینان» با بهترین آثار هنرمندان جهان روبه‌رو هستیم. خوشبختانه آقای سیدمسعود شجاعی طباطبایی با مکاتبه‌ای که با هنرمندان جهان داشتند از آن‌ها خواهش کردند تا آثاری را برای نمایشگاه ارسال کنند و این امر محقق شد.

او ادامه داد: فکر می‌کنم این نمایشگاه فرصت مغتنمی برای علاقه‌مندان کاریکاتور است تا این نمایشگاه را از نزدیک تماشا کنند و با آثار هنرمندان برجسته دنیا آشنا شوند.

این هنرمند باید از جشنواره های ملی یشترین استفاده را ببریم، اظهار کرد: هنرمندان باید جشنواره‌های فجر را یک رویداد ملی ایران بدانند. یکی از مشکلات ما این است که توجه نمی‌کنیم که برگزاری جشنواره ها بسیار برای رشته‌های مختلف هنر فرصت مغتنمی است. به طور مثال مگر در طول سال چند نمایشگاه کاریکاتور باکیفیت برگزار می‌‎شود.

نیرومند در پایان تصریح کرد: ما باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم. متاسفانه امسال به دلیل شرایطی که پیش آمد، برخی دوستان هنرمند در جشنواره شرکت نکردند اما باید از این فرصت‌ها برای رونق بخشیدن به رشته‌های مختلف هنری استفاده کنیم. به طور مثال همین که رسانه‌ها در ایام جشنواره سراغ ما می‌آیند باعث گسترش و جدی شدن هنر در رسانه می شود.

 

پانزدهمین «جشنواره تجسمی فجر» از هفتم تا ۲۸ بهمن‌ماه امسال در بخش نمایشگاهی برگزار می‌شود. همچنین تاریخ پنجم اسفند ماه نیز به اختتامیه این دوره از جشنواره اختصاص یافته است.

این جشنواره هنری با نمایش آثار منتخب هنرمندان در بخش‌ طوبای زرین (رقابتی)، بخش ویژه با موضوع قله‌ها (رقابتی) و بخش تجسم هنر ویژه‌ی استان‌ها (غیر رقابتی) برگزار می‌شود.

موضوع جشنواره پانزدهم آزاد بوده است و در رشته‌های تصویرسازی، خوشنویسی، عکاسی، کارتون و کاریکاتور، طراحی گرافیک، حجم (مجسمه، سـرامیک، چیدمان) نقاشی و نگارگری آثار ارزیابی شده است.

در دو بخش «طوبای زرین» و «قله‌ها» مجموعا ۴۴۰ اثر از ۲۷۴ هنرمند در رشته‌های مختلف تصویرسازی، حجم، خوشنویسی، طراحی گرافیک، عکاسی، کارتون و کاریکاتور، نقاشی و نگارگری روی دیوار خواهد رفت.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند همه‌روزه (به جز روزهای ۱۵ و ۲۲ بهمن ماه) از ساعت ۱۰ الی ۱۸ به خیابان ولی‌عصر(عج)، نرسیده به خیابان طالقانی، فرهنگستان هنر، موسسه فرهنگی هنری صبا مراجعه کنند.

https://didhonar.ir/?p=9602