پلاتوهنر

مهمترین اخبار شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت

گزارش کامل از مراسم افتتاحیه شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت آیین افتتاحیه شانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» بعد از ظهر یکشنبه 20 آذرماه با حضور سینماگران، مدیران فرهنگی و دوستداران سینمای مستند برگزار شد. به گزارش پلاتو هنر، آیین افتتاح شانزدهمین جشنواره بین‌المللی

 گزارش کامل از مراسم افتتاحیه شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت

آیین افتتاحیه شانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» بعد از ظهر یکشنبه 20 آذرماه با حضور سینماگران، مدیران فرهنگی و دوستداران سینمای مستند برگزار شد.

به گزارش پلاتو هنر، آیین افتتاح شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» روز یکشنبه ۲۰ آذرماه در پردیس سینمایی ملت برگزار شد. در این مراسم بعد از پخش سرود و قرائت قرآن، تیزر شانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» پخش شد و بعد از آن محمد طیب برنامه را آغاز کرد.

وی بعد از خوش آمد گویی به حضار گفت: مطابق رسم سال‌های اخیر جشنواره «سینماحقیقت» مراسم پرشوری از منظر تدارکات برای افتتاحیه نداریم و خیلی پرشور از منظر مخاطبان است و درحقیقت این آغازگر رویداد و جشن سالانه است تا ورقی بزنیم و بهترین‌های سینمای مستند سال کشور را ملاحظه کنیم و جشن واقعی و افتتاحیه واقعی همین حضور گرم شما بزرگواران در این نشست و سالن است.

در ادامه نیز تیزر بخش‌های مختلف جشنواره پخش شد و بعد از آن محمد حمیدی مقدم دبیر شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت روی صحنه آمد.

محمد حمیدی مقدم دبیر شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» در ابتدای صحبت‌های خود گفت: خوشحالم که امروز و در آیین افتتاحیه شانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» میزبان شما هستیم. تجربه چهار دوره حضور در جشنواره «سینماحقیقت» به عنوان دبیر، برای من سرشار از تجربه‌ها و خاطرات است. روزهای سخت و لحظاتی شیرین را در این جشنواره پشت سر گذاشتیم و بیش از همیشه به این باور رسیده‌ایم که ورای همه رخدادها و مشکلات، این سینما و هنر است که زنده می‌ماند.

فیلم سخنان دبیر جشنواره

بعد از سخنان دبیر جشنواره تیزر بخش‌های دیگر حاضر در این دوره از جشنواره به نمایش درآمد و سپس محمد طیب مجدد روی صحنه آمد و گفت: همان‌طور که آقای حمیدی مقدم هم اشاره کردند در این دوره بخش شهید آوینی رنگ و بوی جالب و تازه‌ای به خود گرفته است و همان‌طور که می‌دانید این جشنواره بخش دیگری هم دارد و امسال نیز علاوه بر نمایش فیلم‌ها، کارگاه‌ها و نشست‌‌های تخصصی نیز برگزار می‌شوند.

طیب در پایان گفت: خانم‌ها و آقایان مجدد می‌گویم که خیلی خوش‌آمدید به این جشنواره و ممنونم که یک قدم جلو آمدید و در سمت حقیقت ایستادید.

در انتهای این مراسم فیلم «دنیای وحشی زاگرس» به کارگردانی فرشاد افشین‌پور با موضوع حیات وحش به نمایش درآمد.

 

مهمترین سخنان دبیر جشنواره سینما حقیقت در مراسم افتتاحیه

محمد حمیدی‌مقدم در آیین افتتاحیه شانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» گفت: هنر، همان امیدی است که در قلب ما، شعله حرکت، تلاش و پیش آمدن را روشن نگاه می‌دارد.

به گزارش پلاتو هنر، محمد حمیدی مقدم دبیر جشنواره در آیین افتتاحیه این رویداد گفت: «به نام خدای هنرآفرین خانم‌ها، آقایان مهمانان محترم با سلام، خیر مقدم عرض می‌کنم و خوشحالم که امروز و در آیین افتتاحیه شانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» میزبان شما هستیم.تجربه چهار دوره حضور در جشنواره «سینماحقیقت» به عنوان دبیر، برای من سرشار از تجربه‌ها و خاطرات است. روزهای سخت و لحظاتی شیرین را در این جشنواره پشت سر گذاشته‌ام و بیش از همیشه به این باور رسیده‌ام که ورای همه رخدادها و مشکلات، این سینما و هنر است که زنده می‌ماند.

جشنواره ها از جمله جشنواره «سینماحقیقت» فرصت‌هایی برای گفتگو کردن، فاصله گرفتن از روزمرگی و درگیر شدن در فضایی است که به شکل روزمره کمتر می‌توان از آن سراغ گرفت. ما از امروز تا جمعه به بهانه این جشنواره، کنار هم خواهیم بود تا از سینمای مستند ایران صحبت کنیم و به تماشای آثاری بنشینیم که بسیاری از آنها امیدبخش و باطراوت هستند و در ستایش زندگی ساخته شده‌اند. در بخش بین‌الملل میزبان مستندهایی هستیم متنوع و متکثر که پنجره‌هایی تازه مقابل دیدگانمان باز خواهند کرد. آنچه از سینمای مستند ایران، در این دوره خواهید دید، آثاری زیبا و جذاب درباره اقلیم، سنت‌ها، آیین‌ها، طبیعت و زنان و مردانی است که در این سرزمین پهناور و کهن زندگی می‌کنند و مستندهای جشنواره شانزدهم، سیمای آنان را برای شما و آیندگان به یادگار خواهد گذاشت.وجه تمایز جشنواره شانزدهم با ادوار قبلی، توجه ویژه به مستندسازان و جوانانی است که در استان‌ها زندگی می‌کنند و پیش از این، با برگزاری آنلاین جشنواره توانسته بودیم سهیم شدن آنان در این رخداد را جدی تر و پررنگ‌تر کنیم. امسال میزبان مستندسازان جوانی هستیم که خارج از پایتخت فعالیت می‌کنند و تعدادی از آنها در این سال‌ها در قالب مستندساز، درخشیده و آثارشان در جشنواره‌های معتبر داخلی و بین‌المللی تحسین شده‌اند.

جشنواره شانزدهم ضیافتی بزرگ است تا این مستندسازان علاوه بر تماشای آثار، در کارگاه‌ها شرکت کرده و گنجینه‌ای از دانش و تجربه را با خود همراه ببرند تا در آثار دیگرشان، از آن بهره بگیرند. به این نسل جوان و نوجو و به این میهمانان ویژه، سلام می‌گویم و امیدوارم این جشنواره، از خاطرات به یادماندنی زندگی حرفه‌ای آنها باشد.

با صراحت می‌گویم که کشف استعداد تنها هدف ما نیست و خود را متعهد می‌دانیم که سینماگران جوان را حمایت کرده و زمینه فعالیت مستمر آنها را فراهم کنیم.سینمای مستند، همیشه رویکردی خردمندانه و اندیشه محور داشته است. نمی‌توان از جشنواره «سینماحقیقت» سخن گفت و به کارگاههای انتقال تجربه و گپ و گفت های تخصصی با سینماگران در این فضا اشاره نکرد. امسال در این بخش، برایتان تدارک ویژه دیده‌ایم و شما دوستداران هنر سینما و سینمای مستند را در معرض تجربه‌های اساتیدی قرار داده ایم که صاحب نام و با دانش هستند. حضور در کلاس درس آنها به بهانه این جشنواره، هدیه ای است که قطعا از آن استقبال خواهید کرد. نکوداشت زنده یاد نادر طالب زاده، مستندساز و سیدمحسن طباطبایی‌پور مستندساز باسابقه یکی دیگر از مهمترین بخش‌های جشنواره امسال خواهد بود.

می‌خواهم در آخر این صحبت‌های کوتاه باز هم از امید بگویم، نورِ روشنی که ما را در پناه خود خواهد گرفت تا از دشوارترین بخش‌های زندگی عبور کرده و به روزهای پرفروغ آینده برسیم. هنر، همان امیدی است که در قلب ما، شعله حرکت، تلاش و پیش آمدن را روشن نگاه می‌دارد. سینمای مستند هنوز ما را امیدوار می‌خواند و جشنواره «سینماحقیقت» پاسخی به این نداست. امیدوارم روزهایی خوب در جشنواره «سینماحقیقت» داشته باشیم. حمیدی مقدم در بخش دیگر صحبت‌های خود بیان کرد: فکر نمی‌کردم این تعداد علاقه‌مند، دوستان مستندساز در مراسم افتتاحیه حضور پیدا کنند. چون معمولا افتتاحیه‌های بسیار جمع‌و‌جور برگزار می‌کردیم و این حضور شما شور مضاعفی را به جشنواره می‌دهد.

همان‌طور که در جلسه مطبوعاتی گفتم، جشنواره حقیقت و حقیقت انکار شدنی نیست و ما جشنواره را برای گفتگو کردن و دیدن و تعامل برگزار می‌کنیم. باز هم از شما حاضران، مدیران و معاونت‌های سازمان سینمایی، مدیران کل و همه فیلمسازان که امروز اینجا هستند سپاسگزارم. سینماحقیقت روزهای مهمی را پشت سر گذاشت و این مهم است که این پرچم بالاست و ما امروز شاهد این مراسم خواهیم بود و انشالله پنج روزی پرشور را باهم بگذرانیم. امروز فیلم مهمی را نمایش می‌دهیم. درواقع قسمتی از ژانری که در سینمای مستند موردغفلت قرار گرفته است، سینمای مستند حیات وحش. مستندی که هزینه‌بر است و زمان زیادی می‌گیرد و رنج بسیاری برای مستندساز به همراه دارد. با این هدف افتتاحیه را براساس یک گونه مهم سینمای مستند قرار دادیم تا انشالله مدخلی برای توجه در بودجه و برنامه‌ریزی شود تا زیبایی‌های کشور را بیش از گذشته به نظر هم هم‌وطنان و بینندگان بین‌المللی به نمایش بگذارد.»

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» با دبیری محمد حمیدی مقدم از 20 تا 25 آذرماه برگزار می‌شود.

گفتگو با بهمن ابراهیمی کارگردان فیلم «اپوش»

گفتگو با فرشاد افشین پورکارگردان فیلم «دنیای وحشی زاگرس»

عکس های مراسم افتتاحیه

 

 

https://didhonar.ir/?p=3978